Sute de tineri și credincioși clujeni au participat sâmbătă, 1 aprilie 2017, pentru al 7-lea an consecutiv, la tradiționalul pelerinaj pe jos, din Iclod până la Mănăstirea Nicula. Însoțiti de preoți, pelerinii au parcurs pe jod traseul de 17 kilometri până la mănăstirea clujeană, în rugăciune și-n cântări religioase. O parte dintre ei s-au deplasat spre așezământul monahal cu bicicleta.

Pelerinajul a început în jurul orei 10:30 în catedrala mitropolitană din Cluj-Napoca, unde pelerinii au primit binecuvântarea ÎPS Părinte Andrei, care a rostit o scurtă rugăciune de călătorie, rugându-l pe Dumnezeu să le poarte de grijă. La final ÎPS Andrei le-a dorit tinerilor să aibă folos duhovnicesc în urma acestui pelerinaj și să se întoarcă acasă cu mai multă râvnă de a foi adevărați mărturisitori ai Domnului Hristos:

În drumul lor spre Nicula, pelerinii se opresc la biserica din Iclod, localitatea din care făcea parte preotul și pictorul Luca, cel care a realizat în anul 1681 Icoana de la Mănăstirea Nicula, și la catedrala „Intrarea Maicii Domnului” din Gherla, de unde se alătură un alt grup de tineri pelerini. Ajunși la Icoana Maicii Domnului, Făcătoare de Minuni de la Mănăstirea Nicula, pelerinii se închină și participă la slujbele mănăstirii.