Clericii din Protopopiatul Ortodox Dej s-au întrunit marți, 26 septembrie 2017, în cadrul conferinței preoțești de toamnă. Ședința a fost prezidată de Înaltpreasfințitul Părinte  Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului Maramureșului și Sălajului.

În conformitate cu prevederile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, tema conferinței a fost ,,Anul comemorativ Justinian Patriarhul și al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului”.

Slujba de Te-Deum a fost săvârșită în Biserica cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Municipiul Dej, iar lucrările conferinței s-au desfășurat în Sala de Ședințe a Protopopiatului Ortodox Dej.

Despre modul în care și-a mărturisit credința în timpul comunismului, Părintele Mitropolit l-a amintit pe Patriarhul Iustinian, împărtășându-le clericilor câteva dintre momentele în care l-a întâlnit și care l-au impresionat.

 

În această toamnă, invitat pentru a susține un referat despre mărturisitorii din temnițele comuniste, și despre suferințele la care au fost supuși, a fost este ieromohanul Grigorie Benea, de la Mănăstirea Nicula, cel care a fost desemnat coordonator și responsabil pentru proiectul „Memorialul Gherla”, inițiat de Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului prin intermediul Mănăstirii Nicula. Tot preacuviosului părinte i-a fost încredințată și misiunea de a ridica în Municipiul Gherla o Mănăstire cu hramul „Sfinții 40 de mucenici” unde să fie pomeniți cei care au pierit în închisoarea de acolo.

În anul 2015, Părintele Grigorie obține titlul de doctor al Facultății de Teologie Ortodoxă a Universității „Aristotel” din Tesalonic, cu lucrarea (în limba greacă): „Duhul Sfinților Părinți în închisorile politice din România. 1941-1989”. Lucrarea este în curs de publicare la Editura „Orthodoxos Kypseli” din Tesalonic.

La sfârșitul întâlnirii protopopul Dejului, Pr. Ioan Buftea, a mulțumit Părintelui Mitropolit pentru purtarea de grijă, preacuviosului părinte Grigorie pentru frumoasa prezentare și tuturor preoților prezenți pentru reușita conferinței.

Ziua a continuat cu sfințirea casei parohiale din localitatea Jichișu de Sus, unde paroh este Pr. Paul-Ilie Nemeti.

 

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close