Conferința preoțească de toamnă din Protopopiatul Huedin, județul Cluj, a avut loc joi, 17 octom­brie 2019, fiind prezidată de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului. Conferința s-a desfășurat la sediul Protopopiatului Huedin, fiind precedată de o slujbă de Te Deum, săvârșită în paraclisul Protopopiatului, cu hramul „Sfinții Trei Ierarhi”.

Ierarhul a fost însoțit de la Centrul Eparhial de consilierul administrativ bisericesc, preotul Cristian Baciu, de consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol, arhidiaconul Claudiu Grama, și de diac. lect. univ. dr. Olimpiu-Nicolae Benea, cadru universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.

Părintele Mitropolit Andrei a vorbit despre „Anul omagial al satului românesc” și „Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu şi Iustin Moisescu şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti”, arătând preocupările pentru Sfânta Scriptură ale celor doi ierarhi.

Preotul Dan Lupuţan, protopopul de Huedin, a menţionat aspecte privind satul românesc, iar diaconul lect. dr. Olimpiu-Nicolae Benea, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, a susţinut o conferință pe tema: „Dileme traductologice în ediţiile Sfintei Scripturi: Nicodim Munteanu (1944) şi Iustin Moisescu (1982). O diagnoză în contextul traducerilor româneşti”, evidențiind aspectele importante din viaţa şi din activitatea celor doi Patriarhi cărturari, informează Radio Renașterea.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close