La Biserica „Sfântul Apostol Andrei” din Beclean, a avut loc joi seara, 20 decembrie 2018, a VIII-a ediție a Concertului de colinde, intitulat „Cete de îngeri coboară”, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a oficialităților locale și județene și a unui public numeros.

În deschiderea serii, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a adresat un cuvânt duhovnicesc, însoțit de tradiționalele urări de bine ca „la toate mesele să fie inimi vesele și Nașterea Domnului Hristos să ne fie de folos”.

Apoi, părintele Doru Vicențiu Zinveliu, protopopul de Beclean, a mulțumit Părintelui Mitropolit că și în acest an a fost alături de beclenari la acest eveniment.

„Noi ne bucurăm pentru că, totdeauna, pe lângă cuvântul de învățătură oferit, găsiți prilejul ca prin noi să ajutați pe cei aflați în nevoi. Tot în după-amiaza aceasta i-ați vizitat pe copii de la Preventoriul TBC pentru copii din Ilișua, dăruind celor mici cadouri și un cuvânt de mângâiere și binecuvântare, acum, în prag de sărbători.

S-a instituit o tradiție în astfel de manifestări dedicate sărbătoririi Nașterii Domnului, care, pentru al optulea an consecutiv, continuă să aducă bucurie în sufletele credincioșilor și slavă lui Dumnezeu.”, a spus Doru Zinveliu, protopopul de Beclean.

La manifestarea organizată de Protopopiatul Ortodox Beclean, împreună cu Centrul Social-Misionar de Tineret al Parohiei Beclean II, coordonat de părintele Claudiu Zinveliu, au participat grupuri de tineret și ansambluri folclorice de la parohiile din protopopiat.

Evenimentul a continuat și a doua zi, vineri, 22 decembrie, când cetele de colindători din parohiile și școlile municipiului Beclean au vestit Nașterea Domnului prin colind.

La final, fiecare colindător a primit daruri din partea Parohiei „Sfântul Apostol Andrei” –Beclean II.