„Sfântului Filaret cel Milostiv” este cel mai nou centru pentru persoane vârstnice și cu nevoi speciale deschis în Arhiepiscopia Clujului în localitatea Târlișua. Festivitatea oficială de inaugurare a avut loc în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, a Preasfinţitului Evloghie, Episcop de Adrianopol și stareț al Mănăstirii Rila din Bulgaria, a oficialităților județene şi locale.

După slujba de binecuvântare a Centrului a fost sfințită și capela de rugăciune construită pentru beneficiari în care va sluji parohul din localitate Pr. Sigartău Simeon.

Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a subliniat importanța vârstnicilor în cadrul unei societăți civilizate:

Orice activitate socială spune mult, dar atunci când ne preocupăm de cei în vârstă care nu mai au sprijin dintr-o altă parte şi de viaţa lor, cât o mai au de trăit pe pământ, este un lucru foarte important. Sfântul Apostol Pavel în prima epistolă către Timotei, în capitolul 5 spune <Pe cel bătrân să nu-l înfrunţi ci să-l îndemni ca pe un părinte, pe femeile bătrâne îndeamnă-le ca pe nişte mame>. E mare virtute să ai grijă de cei bătrâni pentru că viaţa lor şi-au cheltuit-o împlinindu-şi rostul, şi când au nevoie de sprijinul şi de ajutorul nostru trebuie să îl dăm.

Centrul dispune de 24 de locuri de cazare oferind condiţii la standarde europene și a fost realizat de Primăria comunei Târlișua, printr-un proiect european și va fi administrat de asociația Filantropia Ortodoxă, filiala Bistrița-Năsăud.

Acest centru este cel de-al treilea deschis de Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului în județul Bistrița-Năsăud în decurs de trei ani, după cel de la Cușma și Maieru.

Pentru toți cei care au susținut material și financiar ridicarea centrului, Mitropolitul Clujului a oferit distincții și diplome de aleasă cinstire: primarului din Târlișua, Vlăduț Purja, i s-a oferit distincția „Crucea Transilvană” pentru mireni, preotului Pop Alin, preot misionar la Centrul de Plasament Beclean i s-a conferit rangul de sachelar, cu drept de a purta brâu albastru, iar viceprimarului comunei și directorului Liceului „Petru Rareș” din Beclean li s-a oferit ordinul „Sfântul Pahomie de la Gledin”.

La finalul slujbei, IPS Mitropolit Andrei şi PS Episcop Evloghie au vizitat vârstnicii din centru cărora le-au oferit pachete cu cadouri și iconițe.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close