Joi, 6 august 2020, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, s-a aflat în mijlocul comunității din Jucu Gară, Protopopiatul Cluj I, prilej cu care a binecuvântat noua capelă mortuară și casa parohială din localitate.

De la ora 18:00, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, înconjurat de un sobor de clerici, a sfințit noua capela mortuară din localitate, construită în perioada 2019-2020, cu sprijinul Consiliului Local al comunei Jucu.

Din sobor au făcut parte: consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol, arhidiaconul Claudiu Grama, protopopul de Cluj I, preotul Dan Hognogi, starețul Mănăstirii Nicula, arhimandritul Nicolae Moldovan, precum și preoții din cadrul Cercului Preoțesc Jucu.

Cu aceasta ocazie, Părintele Mitropolit Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, în care a evidențiat faptul că trebuie să ne preocupăm de felul în care îi înmormântăm pe cei dragi, arătând utilitatea și importanța capelei mortuare. De asemenea,  în acord cu perioada postului Adormirii Maicii Domnului, le-a vorbit celor prezenți despre Fecioara Maria în calitatea acesteia de ocrotitoare și mijlocitoare a noastră înaintea Fiului ei și Dumnezeului nostru Iisus Hristos.

Apoi, ierarhul a oficiat slujba sfeștaniei la noua casă parohială, construită în proximitatea bisericii din Jucu Gară,  pe un teren donat de Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară din Cluj-Napoca. Construcția casei a început în perioada păstoririi preotului Ioan Tănase Chiș, care în prezent slujește în Parohia „Sf. Proroc Daniel” din comuna Florești, și a fost finalizată în timpul păstoririi preotului Marius Cristian Focșanu, actualul paroh al comunității din Jucu de Mijloc.

Pentru întreaga activitate desfășurată și pentru tot efortul depus la construirea celor două edificii, Mitropolitul Andrei l-a hirotesit iconom stavrofor, cu dreptul de a purta crucea pectorală, pe preotul Ioan Tănase Chiș, iar pe preotul Marius Cristian Focșanu l-a hirotesit iconom, cu dreptul de a purta brâu roșu. Primarului comunei Jucu, Valentin Dorel Pojar, i-a acordat Ordinul „Sfântul Ierarh Pahomie de la Gledin”. De asemenea, toți ostenitorii și binefăcătorii au primit diplome de aleasă cinstire.

Evenimentul s-a desfășurat în prezența a numeroși localnici, precum și  a oficialităților locale și județene, cu respectarea îndrumărilor bisericești și a regulilor impuse de autorităţi în perioada stării de alertă, ca urmare a măsurilor de prevenție şi limitare a răspândirii coronavirusului.

În prezent, Parohia „Sfintele Femei Mironosițe” din Jucu Gară este păstorită de preotul Silviu Cristian Rad.

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Parohia Jucu Gară

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close