Sâmbătă, 8 august 2020, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, s-a aflat în mijlocul comunității din Gădălin, Protopopiatul Cluj I.

Cu acest prilej, ierarhul, înconjurat de un sobor de clerici, a sfințit noua capelă mortuară și casa parohială din localitate.

Din sobor au făcut parte: protopopul de Cluj I, preotul Dan Hognogi, diaconul Sergiu-Iustin Pop, secretar de cabinet al Episcopului-vicar, preotul paroh Adrian Paulian Mitrea, precum și alți preoți invitați.

La final, Preasfințitul Părinte Benedict a rostit un cuvânt de învățătură, în cadrul căruia a subliniat importanța și necesitatea unui astfel de edificiu pentru comunitate.

Pentru întreaga activitate desfășurată în parohia Gădălin, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei i-a acordat parohului Adrian Paulian Mitrea – Ordinul „Sfântul Ierarh Pahomie de la Gledin”, iar primarului comunei Jucu, Valentin Dorel Pojar, i-a acordat Ordinul „Sfinții Martiri Năsăudeni”. De asemenea, toți ostenitorii și binefăcătorii au primit diplome de aleasă cinstire. Distincțiile au fost înmânate de Părintele Episcop-vicar Benedict Bistrițeanul.

Evenimentul s-a desfășurat cu respectarea îndrumărilor bisericești și a regulilor impuse de autorităţi în perioada stării de alertă, ca urmare a măsurilor de prevenție şi limitare a răspândirii coronavirusului.

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Parohia Gădălin

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close