Marți, 13 noiembrie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului s-a aflat în mijlocul comunității din Bucea, prilej cu care a binecuvântat noua capelă mortuară din localitate.

De la ora 16:00, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a sfințit capela mortuară, aflată în proximitatea Bisercii „Sfinții Trei Ierarhi” din Bucea. Din sobor au făcut parte consilierul administrativ-bisericesc, părintele Cristian Baciu, protopopul de Huedin, părintele Dan Ionuț Lupuțan, preotul paroh, părintele Mircea Dejeu, precum și preoții din localitățile învecinate. De asemenea, la eveniment au participat reprezentanți ai autorităților locale, primarii din zonă și numeroși localnici.

Cu aceasta ocazie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, în care a evidențiat faptul că trebuie să ne preocupăm de felul în care trebuie să îi înmormântăm pe cei adormiți.

 

La final, ierarhul a acordat părintelui paroh Mircea Dejeu – Ordinul „Mihai Vodă” pentru clerici, iar primarului localității Negreni, domnului Dorin Constantin Manea  – Ordinul „Mihai Vodă” pentru mireni.  De asemenea, Părintele Mitropolit a acordat distinctii și diplome de aleasă cinstire tuturor celor care s-au implicat în viața și activitatea parohiei.

În încheierea evenimentului, Grupul vocal bărbătesc „Craii Măgurii” din Bucea a interpretat cântece patriotice vechi.

Potrivit preotului paroh Mircea Dejeu, lucrările de amenajare ale capelei mortuare au debutat anul trecut și s-au realizat din fondurile proprii ale parohiei, cu sprijinul autorităților locale, precum și al credincioșilor.

Text și foto: Darius Echim

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close