Boboteaza este un act de regenerare cosmică și de revelare a Sfintei Treimi”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Andrei în cadrul Sfintei Liturghii a Sfântului Ioan Gură de Aur, oficiată de praznicul Bobotezei în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca. Ierarhul a menționat că Domnul Hristos pogorându-se în apa Iordanului a sfințit întreaga natură, iar pe omul învechit în păcate l-a înnoit.

La Bobotează, apele sfințindu-se devin un vehicul purtător de Duh Sfânt. Este grandioasă teologia regenerării Cosmosului și o exprimă minunat Sfântul Sofronie, Patriarhul Ierusalimului care a alcătuit slujba Sfințirii celei Mari a apei, pe care o citim după Liturghie la Sfințirea Apei. În această rugăciune se vede cum Domnul Hristos la Iordan regenerează întreg Cosmosul începând cu omul.

La Sfânta Liturghie arhierească oficiată de praznicul Bobotzei au participat trei mii de credincioși clujeni, autorităţi locale, civile și militare. Au participat la slujbă și un grup de studenți  de la Facultatea de Teologie evanghelică din Leipzig, Germania. Răspunsurile liturgice au fost date de Corul Catedralei Mitropolitane condus de Pr. Prof. Univ. Dr. Vasile Stanciu.

Sărbătoarea, fără dumneavoastră, nu ar fi așa frumoasă

După încheierea slujbei în interiorul lăcașului de cult, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei înconjurat de soborul de preoți și diaconi, au ieși pe platoul din fața bisericii din piața Avram Iancu, unde s-a oficiat slujba Aghiasmei Mari. După sfințirea apei mulțimea adunată, în ciuda gerului de afară, a fost stropită cu apă sfințită.

Sărbătoarea, fără dumneavoastră, nu ar fi așa frumoasă și vă mulțumim pentru participare. Este frig ca la Bobotează. Astăzi se sfințește firea apelor și harul Duhului Sfânt să vă sfințească sufletele dumneavoastră și tot anul să fie bun. La toate mesele, inimi vesele.

Au fost pregătite pentru acest an aproximativ 20 de mii de recipiente care au fost împărțite tuturor care conform rânduielii poate fi consumată în următoarele opt zile, până la Odovania Praznicului, dar şi în cursul anului pe stomacul gol după puţin post şi rugăciune.

Foto: Dumitru Cucură, Dar

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close