Comunitatea credincioșilor din localitatea Tăușeni, Protopopiatul Cluj I, a fost vizitată sâmbătă, 3 iunie 3017, de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului. Biserica ortodoxă cu hramul „Bunavestire” a fost plină de fii satului veniți să se întâlnească cu Arhipăstorul locului.

Ierarhul a binecuvântat iconostasul și Sfânta Masă, recent reabilitate, iar apoi înconjurat de un sobor de preoți a oficiat Sfânta Liturghie. După citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfinția Sa le-a adresat credincioșilor un cuvânt de învățătură.

Pentru a răsplăti activitatea misionar-pastorală, preotul paroh Dragoș-Constantin Ane, a fost ridicat la rangul de iconom, cu drept de a purta brâu roșu, iar toți cei care s-au implicat în sprijinirea înfrumusețării lăcașului de cult, au fost distinși cu diplome de aleasă cinstire.

Biserica Filiei Tăușeni, Parohia Coasta, a fost construită în anul 1912 prin contribuția credincioșilor cu ajutorul meșterului Kiss Ioan din localitatea Sic.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close