Mica localitate din comuna Geaca, formată din aproximativ 25 de creștini ortodocși, s-a umplut de lume, sâmbătă, 8 octombrie 2016. La bisericuța satului, cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril”, protopopul de Gherla, părintele Paul Isip și cei aproximativ cincisprezece preoți invitați au oficiat Dumnezeiasca Liturghie, pe o scenă amenajată în apropierea lăcașului de cult.

Pentru a încununa sărbătoarea comunității, în jurul orei 11,30 a sosit în sat și Mitropolitul Clujului pentru a binecuvânta lucrările de renovare a bisericii, făcute în ultimii ani prin purtarea de grijă a preotului paroh Grigore Moldovan.

Binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Andrei a fost răsplata pentru munca și strădania putinilor locuitori. În cuvântul de învățătură, Părintele Mitropolit a arătat, prin exemple scripturistice, cât de importantă este implicarea unei comunități în zidirea și înfrumusețarea locașului de cult, ce nu este altceva decât casa Domnului si poartă a cerului.

 

La finalul slujbei, Înaltpreasfințitul Andrei, Mitropolitul Clujului i-a oferit preotului paroh, pr. Grigore Moldovan, pentru cei peste 40 de ani de păstorire,  ordinul „Sfântul Pahomie de la Gledin”, iar principalului ctitor domnului Mureșan Cristian i s-a conferit ordinul „Sfinții Martiri Năsăudeni”.

Cu prilejul vizitei Înaltpreasfințitului Părinte Andrei în satul Puini au fost sfințite și două troițe din lemn, amplasate în curtea bisericii, dar și căminul cultural din sat.

Din 1960 satul Puini din comuna Geaca aparține de parohia ortodoxă Sucutard. Biserica din sat a fost construită în anul 1963 și sfințită 2 ani mai târziu de vrednicul de pomenire Arhiepiscopul Teofil Herineanu. În ultimii ani, prin grija părintelui Grigore Moldovan, a sătenilor, dar și a altor oameni de bine, biserica a fost reabilitată. S-au realizat lucrări interioare și exterioare, astfel încât creștinii din acest sat să se bucure de o biserică frumoasă, în care să se poată întâlni cu Dumnezeu prin Sfintele Taine.

Foto: Parohia Ortodoxa Sucutard

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close