Ocrotită de Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, biserica parohiei Ocna Dej I a aniversat anul acesta 90 de ani de la edificare și 10 ani de la resfințire. Cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului s-a aflat în mijlocul credincioșilor din această comunitate.

În după-amiaza zilei de joi, 8 noiembrie 2018, începând cu ora 16:00, Părintele Mitropolit Andrei a oficiat slujba Vecerniei, înconjurat de un sobor de preoți, din care au făcut parte: consilierul cultural al Arhiepiscopiei Clujului – pr. Bogdan Ivanov, protopopul de Dej – pr. Ioan Buftea, părintele paroh Ioan Adrian Sîntiuan și alți preoți invitați.

Cu această ocazie, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, intitulat „Luptă Duhovnicească”, vorbindu-le celor prezenți despre lumea cea văzută și nevăzută și lupta omului cu păcatul.

La final, Părintele Mitropolit a acordat membrilor consiliului și comitetului parohial Diplome de aleasă cinstire pentru implicarea lor în activitățile parohiei.

În cadrul parohiei, părintele Ioan Adrian Sîtiuan desfășoară numeroase activităţi culturale şi misionare cu tinerii, printre care participarea la orele de religie de la şcoală şi program catehetic pentru copii la Biserică, pricesne şi cântări bisericeşti cu corul Bisericii şi cu copiii şi tinerii din comunitate, tabere de vară, diverse activităţi religioase şi recreative.

Biserica Ortodoxă cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Ocna Dej, protopopiatul Dej, a fost edificată în anul 1928, pe locul unde înainte funcţiona şcoala din localitate. Biserica este în forma de navă, cu turnul clopotniţei la intrare.