Hramul Mănăstirii din Popasul Tihuța, aflată sub ocrotirea Maicii Domnului, a început încă de joi seara cu slujba Privegherii oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului. La slujba oficiată pe altarul de vară, au participat o mulțime de credincioși, răspunsurile fiind date de corul de maici al așezământului monahal.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de Părintele Arhimndrit Dumitru Cobzaru, Exarhul Mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului.

Slujbele dedicate hramului au continuat la Mănăstirea Nașterea Macii Domnului, în ziua praznicului, cu Sfânta Liturghie, oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului.

Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” de la Piatra Fântânele este situată la cota 1.200 m în Pasul Tihuţa. În prezent mănăstire de maici, așezământul monahal a fost destinat pentru început călugărilor, datorită vremii deosebit de grele din timpul iernii. A funcţionat ca mănăstire de călugări până în anul 1960, când, prin decret, a devenit parohie a satului. La iniţiativa vrednicului de pomenire Mitropolit Bartolomeu, în 11 aprilie 1995, s-a reînfiinţat ca mănăstire de maici.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close