În Duminica a XXX-a după Rusalii, 24 noiembrie 2019, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a liturghisit în Parohia Sălișca, Protopopiatul Dej, județul Cluj.

Slujba a fost precedată de sfințirea altarului de vară, situat în proximitatea bisericii parohiale. Acesta a fost ridicat prin strădania preotului Vasile Căprar, fostul preot paroh, trecut la Domnul în anul 2018.

De la ora 10.00, în lăcașul de cult, ocrotită de Sfântul Proroc Ioan Botezătorul, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Din sobor au făcut parte: vicarul eparhial, preotul Iustin Tira, consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol, arhidiaconul Claudiu Grama, protopopul de Dej, preotul Ioan Buftea, protopopul de Gherla, preotul Paul Iulian Isip, preotul paroh Vlad Cristian Todoran, precum și alți preoți invitați.

După citirea pericopei evanghelice duminicale, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, având ca temă preocuparea esențială a creștinului.

În cadrul slujbei, Mitropolitul Andrei a hirotonit întru preot pe diaconul Alin-Ioan Pădurean, pe seama Parohiei Buza, Protopopiatul Gherla.

Răspunsurile liturgice au fost date de un grup de studenți de la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca.

Pentru activitatea pastorală desfășurată în parohie, dar și la nivel de protopopiat, unde este responsabil cu activitățile pentru tineri, părintele Vlad Cristian Todoran a fost hirotesit sachelar de către Părintele Mitropolit Andrei, cu dreptul de a purta brâul albastru, iar primarul comunei Câțcău, domnul Călin Mureșan, a primit Ordinul „Mihai Vodă” pentru mireni. De asemenea, toți cei care s-au implicat în activitățile parohiei au primit diplome de aleasă cinstire.

După oficierea Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop și Mitropolit Andrei a săvârșit slujba sfeștaniei la casa parohială, renovată în ultima perioadă.

La eveniment au fost prezente oficialități locale, numeroși credincioși și fii ai satului.

Foto credit: Arhid. Dan Văscu / Radio Renașterea