Miercuri, 17 martie 2021, în a treia zi din Postul Mare, la Biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din cartierul clujean Mănăștur, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a oficiat slujba Pavecerniței Mari, în cadrul căreia s-a citit a treia parte a Canonului cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul.

Alături de ierarh au slujit: diaconul Sergiu-Iustin Pop, secretarul de cabinet al ierarhului, preotul paroh Dan Cismaș și preotul coslujitor Nicolae Maja.

La finalul slujbei, Părintele Episcop-vicar Benedict a rostit un cuvânt de învățătură.

Joi, 18 martie, la Catedrala Ortodoxă din Turda, ierarhul va citi ultima parte a Canonului cel Mare.

Canonul Sfântului Andrei Criteanul se citește în prima săptămână din Postul Paștilor, în patru părți, în zilele de luni, marți, miercuri și joi, în cadrul Pavecerniței Mari. De asemenea, în miercurea din săptămâna a cincea din Postul Mare, se citește integral, în cadrul slujbei numite „Denia Canonului cel Mare”.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului