Luni, 17 septembrie 2018, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului Maramureșului și Sălajului, a fost prezentată în susținere publică o teză de doctorat la disciplina Misiologie și Ecumenism, realizată sub îndrumarea părintelui prof. univ. dr. Valer Bel.

Autorul tezei de doctorat este dr. Eugen Buchiu, editor de știri la Trinitas TV, iar tema abordată a fost: „Principiile prozelitismului sectar și misiunea Bisericii”.

Componența comisiei de doctorat a fost următoarea: Președinte: pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu (Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca); Conducător de doctorat: pr. prof. univ. dr. Valer Bel (Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca); Referenți: pr. prof. univ. dr. Gheorghe Petraru (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași); pr. conf. univ. dr. David Pestroiu (Universitatea din București); pr. conf. univ. dr. Cristian Sonea (Universitatea „Babeș – Bolyai” din Cluj-Napoca).

La eveniment au participat: Directorul General Trinitas TV și Consilier Patriarhal, domnul Ciprian Olinici, Decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din București, pr. prof. univ. dr. Ștefan Buchiu, membrii familiei, colegi ai postului de televiziune Trinitas TV, prieteni, precum și alți invitați.

La finalul susținerii, membrii comisiei au acordat candidatului la  titlul de Doctor în Teologie, calificativul „Excelent”.

Evenimentul academic s-a încheiat cu jurământul de credinţă şi de fidelitate faţă de Biserica strămoşească, depus de noul doctor în Teologie, în capela facultăţii.

Teza este depusă la Biblioteca Centrală Universitară Lucian Blaga din Cluj-Napoca, iar rezumatul ei poate fi accesat pe pagina web a Institutului de Studii Doctorale al Universității Babeș-Bolyai.

În aceste zile are loc, la Facultatea de Teologie Ortodoxă, procesul de Admitere la Școala Doctorală de Teologie „Isidor Todoran”. Astăzi a avut loc proba scrisă la disciplina Dogmatică, iar mâine are loc proba de specialitate și interviul. La Sesiunea de Admitere – septembrie 2018 s-au înscris 32 de candidați, pe cele 8 locuri bugetate.

Photo Credit: Darius Echim