Primul „Muzeu Tradiţional” de pe Valea Ţibleşului a fost inaugurat în prezența a doi ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române: Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului și Preasfințitul Părinte Macarie, Episcop al Europei de Nord.

Cei doi ierarhi au săvârșit slujba Sfeștaniei în noua casă tradițională din centrul satului năsăudean Spermezeu, achiziționată și restaurată de Episcopul Macarie, fiu al Văii Ţibleşului.

ÎPS Andrei: „Dacă păstrăm credinţa şi valorile tradiţionale nu ne înghite valul vremelniciei.”

În cartea de onoare deschisă cu acest prilej, Părintele Mitropolit Andrei a scris:

După ce Preasfinţitul Macarie, Episcopul Ortodox al Europei de Nord, a făcut rost şi a pus la punct o minunată casă tradiţională din Spermezeu – satul de naştere al Preasfinţiei Sale – într-o frumoasă şi ploioasă zi de vară târzie a avut loc inaugurarea ei. După slujba Sfeştaniei şi binecuvântarea casei ea a devenit „Casa tradiţională” din Spermezeu. Peste ani ea va mărturisi despre dragostea faţă de tradiţii şi de credinţa străbună a unor oameni minunaţi. Dumnezeu să-l binecuvânteze pe Preasfinţitul Macarie, pe consătenii săi şi toată această zonă grea de credinţă şi de tradiţii. Dacă păstrăm credinţa şi valorile tradiţionale nu ne înghite valul vremelniciei. Slavă lui Dumnezeu pentru toate.

Această casă tradițională, deschisă în casa părintească a artistei Olimpia Deneş, va fi donată de Părintele Episcop Macarie Drăgoi în grija Complexului Muzeal Bistrița-Năsăud, devenind de acum un reper al arhitecturii tradiționale de pe Văile Țibleșului. Ierarhul nu este la prima casă pe care o achiziţionează, în urmă cu ceva timp cumpărând şi donând două case bătrâneşti din Spermezeu la Muzeul Etnografic din Cluj Napoca şi Muzeul Astra din Sibiu, una din centrul Spermezeului, unde şi-a petrecut cei mai frumoşi ani ai copilăriei a lui Ion Diacu şi una a străbunicilor Iustin şi Marina de pe Valea Hagii.

PS Macarie: „Obiectele, asemenea textelor populare şi formulelor rituale alcătuiesc o filosofie de viaţă.”

În cuvântul său Preasfinșitul Părinte Macarie a subliniat importanța păstrării şi transmiterii generaţiilor viitoare a zestrei tradiţionale:

Am adunat aici obiecte de valoare etnografică recunoscută, pe care generaţiile viitoare le vor putea admira, de a căror importanţă în viaţă aceste obiecte le vor aduce aminte peste zeci de ani. Nu le-am lăsat să fie risipite, cum n-am îngăduit să fie uitate miile de texte folclorice donate Arhivei de Folclor din Cluj a Academiei Române şi care vor constitui un corpus folcloric al Văilor Ţibleşului.

Puteţi vedea aici, cumulate, exemple de produse meşteşugăreşti, unelte pe care strămoşii noştri le-au împodobit cu măestrie, pe care le-au folosit apoi în munca de zi cu zi sau în împrejurări de sărbătoare. Obiectele, asemenea textelor populare şi formulelor rituale alcătuiesc o filosofie de viaţă, o concepţie unitară despre mediul geografic, despre spaţiu şi despre timp, despre întreaga creaţie a lui Dumnezeu.”

Doctor în folclor, un etnolog recunoscut în breasla specialiştilor, episcopul Macarie Drăgoi doreşte ca astfel satul năsăudean să rămână în istorie şi prin arhitectura tradiţională.

Mitropolitul Andrei și Episcopul Macarie au fost numiți, cu acest prilej, Cetățeni de Onoare ai comunei Spermezeu.

În acest cadru, profesorul Alexandru Deneş şi artista Olimpia Deneş au gândit un moment artistic prin care să le fie repus în scenă obiceiul „Cununii grâului”.

La deschiderea oficială a casei tradiționale au mai participat un sobor de preoţi, din care au făcut parte: Consilier cultural al Arhiepiscopiei Clujuui, Pr. Bogdan Ivanov, Consilierul de misiune și protocol al Arhiepiscopiei, Arhid. Claudiu Ioan Grma, directorul Seminarului Teologic din Cluj, Pr. Liviu Vidican-Manci, parohul localității Spermezeu, Pr. Simion Buta, preoţi de pe Valea Ţibleşului dar și oficialități locale și județene. Invitați speciali au fost: directorul Arhivei de Folclor al Academiei Române Cluj, dl. Ion Cuceu și directorul Complexului Muzeal Bistriţa-Năsăud, dl. Alexandru Gavrilă.

Casa este situată chiar în centrul comunei, lângă şcoală fiind cea mai amplă şi bine pusă la punct gospodărie-muzeu din judeţul Bistrița-Năsăud şi printre cele mai frumoase din ţară.

Foto: www.episcopiascandinavia.se