„Jertfa dumneavoastră a primit-o Tatăl Cel Ceresc”, așa și-a început cuvântul de învățătură Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, adresat credincioșilor din parohia Boian, care în Duminica închinată tuturor Sfinților au participat la sfințirea bisericii parohiale.

E greu de rezumat în câteva fraze fortul ce se face la ridicarea unei biserici, dar vrem să vă încredințăm că Dumnezeu nu rămâne dator și vă va răsplăti cu Darurile sale cele bogate, le-a mai spus ierarhul imediat după ce a stropit cu aghiasmă, a uns cu Sfântul și Marele Mir pereții lăcașului atât pe interior cât și pe exterior iar în Sfânta Masă a așezat moaște.

ÎPS Andrei: „Ne rugăm să vă dăruiască Dumnezeu cât mai multe clipe fericite în această biserică.”

Pe scena amenajată în fața noului locaș de cult s-a oficiat apoi Sfânta Liturghie în sobor de preoți iar după citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfinția Sa a explicat că prima duminică de după Rusalii a primit denumirea de Duminica Tuturor Sfinților pentru că în această zi se pomenesc toți sfinții cunoscuți și necunoscuți.

Pe calendarul nostru creștin avem trecuți o sumedenie de sfinți, unii sunt trecuți cu roșu, atunci e sărbătoare și nu se lucrează. În ceaslov avem trecuți mai mulți sfinți, în sinaxarele extinse și mai mulți sfinți dar cu toate acestea numărul sfinților este mult, mult mai mare. Pentru că numai Dumnezeu îi știe pe toți cei ce și-au sfințit viața, și dacă nu au o zi anume pentru a fi prăznuiți, în această zi, în Duminica întâi după Rusalii, sunt sărbătoriți toți sfinții cunoscuți și necunoscuți.

ÎPS Andrei „Dumnezeu ne cheamă pe toți la sfințenie!”

Înaltpreasfinția Sa a enumerat și motivele pentru care Biserica Ortodoxă a hotărât pomenirea tuturor sfinților în prima duminică după Pogoborârea Sfântului Duh:

Primul motiv este că Duhul Sfânt care la Rusalii s-a pogorât peste Sfinții Apostoli în chip de limbi ca de foc și dându-le putere de a converti oamenii, lucrează în Biserică, și efectul acestui lucru este tocmai mulțimea sfinților, mulțimea creștinilor care și-au sfințit viața și, îmbrăcați în haine albe, stau în fața Domnului Iisus Hristos în ceruri.

Un al doilea motiv este că Dumnezeu, chemându-ne pe toți la sfințenie, ne arată că se poate, dându-ne exemplu sfinții. Dumnezeu ne cheamă pe toți la sfințenie!”

La finalul Liturghiei, Înaltpreasfințitul Andrei a oficiat slujba parastasului pentru ctitorii bisericii care au trecut la cele veșnice. Tot atunci, Părintele Mitropolit l-a ridicat pe părintele Viorel Feșnic la rangul de iconom stavrofor și a oferit diplome de aleasă cinstire tuturor celor care au contribuit la ridicarea bisericii.