Serviciul de îngrijiri la domiciliu Sfântul Vasile cel Mare

Adresa: Cluj Napoca, str. Tipografiei, nr.23, jud. Cluj
Telefon: 0264430286

Serviciul de îngrijiri la domiciliu Sfântul Vasile cel Mare, Cluj-Napoca

Iniţiat în cadrul Parohiei „Sfânta Treime” din Cluj-Napoca, acest proiect vine în sprijinul persoanelor cu venituri mici şi sănătate precară care se află în imposibilitatea de a-şi asigura necesarul zilnic de hrană. Pe lângă oferirea serviciilor de distribuire a hranei la domiciliu, în acelaşi timp, acest proiect este un act de filantropie socială al comunităţii parohiale al cărui scop este cultivarea solidarităţii şi a comuniunii frăţeşti concretizate în faptă.
Proiectul oferă servicii sociale privind îngrijirea persoanei, prevenirea marginalizării sociale şi sprijinirea în vederea reintegrării sociale, consiliere juridică şi administrativă, consiliere spirituală şi socială, sprijin pentru plata unor servicii şi obligaţii curente, îngrijirea locuinţei şi gospodăriei, ajutor pentru menaj, prepararea hranei, livrarea hranei la domiciliul beneficiarilor. De asemenea, sunt oferite servicii socio-medicale privind, în principal, ajutorul pentru realizarea igienei personale, readaptarea capacităţilor fizice şi psihice, adaptarea locuinţei la nevoile persoanei vârstnice antrenarea la activităţi economice, sociale şi culturale.

Serviciul de îngrijiri la domiciliu „Sfântul Vasile cel Mare” Cluj-Napoca este un proiect derulat de Societatea Femeilor Ortodoxe din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului începând cu anul 2005 şi are 55 de beneficiari.

Responsabil: Dna. Gabriela Trâmbiţaş
Contact: