Noua biserică a parohiei Crișeni din protopopiatul Turda a fost târnosită de Mitropolitul Clujului în duminica a 18-a după Rusalii, în prezența a zeci de preoți și sute de credincioși.

Ritualul special al sfințirii locașului de cult a început în jurul orei 9 și a fost urmat de Sfânta Liturghie Arhierească, oficiată în curtea bisericii, pe o scenă special amenajată.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a afirmat că „Biserica este năvodul lui Hristos”, făcând referire la pericopa evanghelică a pescuirii minunate, citită astăzi în biserici și mănăstiri:

Biserica este mreaja, sau năvodul lui Hristos pentru că a fost destinată să îi cuprindă pe toți oamenii de pe pământ, iar această misiune nu este ușoară. Ucenicii, cei patru pe care Domnul i-a ales atunci, Andrei și Petru, Iacob și Ioan, cărora s-au adăugat alți opt, și-au dat toată strădania ca în năvodul lui Hristos, în Biserica lui Hristos să îi aducă pe toți oamenii. Adevărul este că fără de Hristos, misiunea Bisericii este compromisă.

Noua Biserică a parohiei Crișeni, ocrotită de Sfinții Apostoli Petru și Pavel, a fost construită în ultimii 14 ani. Piatra de temelie a fost pusă în anul 2002 de praznicul Sfintei Treimi de către Preasfințitul Episcop Vasile Someșanul.

Cu ocazia sfințirii noii biserici, credincioșii participanți la sărbătoarea parohiei Crișeni au avut ocazia de a se închina cu toții la Masa Sfântului Altar, unsă cu Sfântul și Marele Mir și în care au fost așezate Sfinte Moaște.

La final,  Părintele Mitropolit a acordat diplome și distincții celor îndeaproape implicați în lucrările noii biserici. Tot în cadrul Liturghiei de astăzi, a avut loc hirotonia teologului Raul Pap, care va păstori de acum înainte parohia Ciceu-Poieni din protopopiatul Beclean.