Duminica a 7-a după Rusalii, 27 iulie 2014, a fost mai specială în Parohia clujeană cu hramul „Tuturor Sfinților” din Cetatea Fetei, prin slujirea la Sf. Liturghie a PS Vasile Someșanul, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului. Slujba a fost săvârșită în sobor de preoți și diaconi, în prezența a numeroși credincioși și s-a încheiat cu sfințirea Aghiazmatarului, construit în ultimii doi ani. Tot la final, a fost lansat cel de-al IV-lea număr al revistei parohiale „Cetatea Credinței”, iar un grup de copiii au susținut un spectacol de muzică, interpretând la diverse instrumente, arii din repertoriul muzicii clasice.

În cuvântul duhovnicesc rostit de PS Vasile Someșanul, ierarhul le-a vorbit credincioșilor despre lumina cunoașterii lui Dumnezeu, cu prilejul citirii în această zi a Evangheliei celor doi orbi și a unui mut din Capernaum: „Lumina cunoașterii lui Dumnezeu este lumina care ne călăuzește pașii în această lume pământească și care ne deschide apoi bucuria veșniciei în Împărăția lui Dumnezeu”.