I. Posturi pentru examen

1.      Preot slujitor, Parohia Ortodoxă „Sf. Ierarh Nicolae” Cluj-Napoca, Protopopiatul Cluj II, categoria I.

II. Posturi pentru interviu:

1.      Preot paroh, Parohia Ortodoxă Gligoreşti, Protopopiatul Turda, 420 suflete, categoria a III-a.

2.      Preot paroh, Parohia Ortodoxă Cormaia, Protopopiatul Năsăud, 250 suflete, categoria a III-a. Biserică în construcţie, făra casă parohială.

·        Pentru posturile de la categoria examen pot candida preoţi licenţiaţi  în Teologie cu vechime în preoţie sau asimilată acesteia de minim 5 ani.

·        Pentru posturile de la categoria interviu se pot înscrie preoţii cu vechime de cinci ani, precum şi tinerii licenţiaţi în teologie care au susţinut examenul de capacitate. Interviul va consta în susţinerea a trei probe orale: predică, cateheză şi liturgică.

·        Dosarele candidaţilor se vor depune până în  data de 28 iunie 2013.

Vicar eparhial                                             Consilier administrativ bisericesc

Pr. Iustin Tira                                                          Pr. Cristian Baciu